Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суть справи: внаслідок ДТП, яка виникла через наїзд на коня, який раптово вибіг на дорогу, чоловік отримав легкі тілесні ушкодження, дружина - тяжкі тілесні ушкодження, а їх син від отриманих травм помер у лікарні. Потерпілі звернулися до суду з позовом до власника коня про відшкодування матеріальної і моральної шкоди.
Місцевий та апеляційний суди відмовили у задоволенні позову. Вони вказали, що кінь не є джерелом підвищеної небезпеки, а дослідженні під час судового розгляду докази доводять, що шкода позивачам заподіяна не з вини відповідача.
Однак колегія суддів Цивільного суду ВС із таким висновком не погодився і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції, вказавши наступне.
Відповідну постанову у справі № 285/4411/18 ВС прийняв 01.04.2020.
Стаття 1187 ЦК містить в собі визначений перелік тварин, які є джерелом підвищеної небезпеки, однак кінь до вказаного переліку не належить, оскільки він є домашньою свійською твариною.
Разом з тим, колегія суддів не може погодитися з висновками судів обох інстанцій щодо відмови у задоволенні позовних вимог позивачів про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, оскільки підстави відповідальності за завдану позивачам шкоду можуть виникати з інших правових підстав, зокрема на загальних підставах відшкодування шкоди, передбачених статтями 1166, 1167 ЦК.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 180 ЦК, тварини є особливим об`єктом цивільних прав, на них поширюється режим речі, а правила поводження з тваринами встановлюються законом.
Відповідно до ст. 9 Закону "Про захист тварин від жорстокого поводження", особа, яка утримує домашню тварину, зобов`язана супроводжувати домашню тварину поза місцями її постійного утримання. А також ця особа та особа, яка супроводжує домашню тварину зобов`язана забезпечити безпеку сторонніх людей і тварин, а також майна від заподіяння шкоди супроводжуваною домашньою твариною, безпеку дорожнього руху при проходженні з домашньою твариною біля транспортних шляхів і при їх переході шляхом безпосереднього контролю за її поведінкою, крім того фізичні та юридичні особи, які утримують домашніх тварин, зобов`язані не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб.
Виходячи із ст. 12 Закону, особа, яка утримує тварину, повинна відшкодовувати в повному обсязі завдану її твариною шкоду іншій особі або її майну.
Джерело: ЛІГА:ЗАКОН
Прес-служба суду.