flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В Галицькому районному суді Івано-Франківської області 15 листопада 2018 року відбувся навчальний семінар

16 листопада 2018, 15:21

Секретарем судових засідань Гомердою Г. М. проведено семінарське заняття серед працівників апарату суду на тему «Електронний суд». 

Системи електронних судів давно працюють у багатьох країнах світу, але до України нововведення все ніяк не доходило. Але ось 4 червня відразу 18 вітчизняних судів почали тестувати Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (ЄСІТС) – "Електронний суд".

Так, в умовах сучасного суспільства, коли потік інформації невпинно зростає, а кожна хвилина стає надзвичайно цінною, важливими і все більш необхідними стають онлайн-сервіси. Сьогодні вже неможливо уявити життя без Інтернету та новітніх гаджетів, а тому зараз, мабуть, і немає такої галузі людської діяльності, у яку б не увійшли Інтернет-послуги. Державні установи України також переходять на електронний режим роботи, щоб спілкуватись з громадянами по-сучасному – у режимі онлайн.

Судова система нашої держави не залишається осторонь технічного прогресу і в контексті судової реформи намагається зробити правосуддя максимально відкритим та прозорим. У цьому прагненні дієвим засобом стає перехід до електронного судочинства.

З прийняттям нових кодексів революційним зрушенням на шляху до електронного суду стало запровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), зміст якої полягає у переведенні усіх судових документів в електронний формат, що сприятиме оптимізації обміну інформацією між учасниками судового процесу.  

Наразі система ще не розпочала роботу. Тривають підготовчі дії, але її повноцінний запуск планується очікувати вже на початку наступного року.

Передусім, щоб скористатись можливостями ЄСІТС, потрібно зареєструвати у системі свою електронну адресу. Причому адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування та суб’єкти господарювання державного та комунального секторів економіки повинні зареєструвати свої офіційні електронні адреси в обов’язковому порядку. Інші ж громадяни та юридичні особи можуть зареєструвати електронні адреси добровільно.

Реєстрація електронної адреси в ЄСІТС відкриває доступ до подання процесуальних та інших документів до суду в електронній формі з використанням власного електронного цифрового підпису, який прирівнюється до власноручного. Тож перед реєстрацією в ЄСІТС варто й заздалегідь подбати про особистий ключ електронного цифрового підпису (ЕЦП), який можна легко отримати в акредитованих центрах сертифікації ключів.

У Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі можливий буде широкий діапазон обміну документами. Зокрема, усі наявні матеріали ЄСІТС будуть доступні судам, іншим органам судової влади та усім зареєстрованим учасникам судового процесу. Це означає, що через систему користувачі зможуть подавати позовні заяви, заперечення, клопотання, скарги тощо, а на їхні електронні адреси направлятимуться судові рішення, повістки про виклик до суду, копії документів у справі.

Також ЄСІТС надає можливість брати участь у судовому засіданні дистанційно – у режимі відеоконференції, що особливо вигідно для тих учасників справи, які мешкають у віддалених до суду регіонах.

Отже, ЄСІТС є відповіддю на виклики технічного прогресу, яка має на меті спростити та здешевити доступ до правосуддя. Вона не просто розширить кількість сервісів, але й об’єднає їх в одну систему. Повноцінне впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи вигідне не лише для працівників судових органів, а й, передусім, для учасників судового процесу, адже сприятиме реалізації важливих для правової держави принципів: відкритості, неупередженості та доступності правосуддя.

                        .

Прес-служба суду.