flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відбувся круглий стіл у рамках ініціативи «Відкритий суд» на тему «Оцінка якості роботи місцевих загальних судів Івано-Франківської області: дослідження, результати, висновки»

12 липня 2013, 15:43

        12 липня 2013 року у Івано-Франківську відбувся круглий стіл у рамках ініціативи «Відкритий суд» на тему «Оцінка якості роботи місцевих загальних судів Івано-Франківської області: дослідження, результати, висновки», який провели Апеляційний суд Івано-Франківської області, Територіальне управління ДСА України в Івано-Франківській області та громадської організації «Закон і порядок».

       В роботі круглого столу взяли участь Голова Державної судової адміністрації України Руслан Кирилюк, керівник ПроектуUSAID «Справедливе правосуддя» Девід Вон, начальники територіальних управлінь ДСА України Львівської, Тернопільської, Хмельницької областей, голови та керівники апаратів місцевих загальних судів Івано-Франківської області, представники громадських організацій, ЗМІ.

      Перед початком роботи круглого столу відбулась прес-конференція організаторів, Голови ДСА України Руслан Кирилюка та керівника Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девіда Вона.

Відкриваючи прес-конференцію, член робочої групи з питань інновацій при ДСА України, суддя Апеляційного суду Івано-Франківської області Андрій Малєєв повідомив, що сьогодні відбувається знакова подія. Унікальну методику оцінювання роботи судів, створену робочою групою з питань інновацій за підтримки Проекту USAID «Справедливе правосуддя», було використано для дослідження судів всієї області.

Всього було досліджено 17 судів, які діють на території Прикарпаття. Напевно, вперше в історії України відбувалося комплексне оцінювання діяльності судів – зовнішнє та внутрішнє оцінювання. Для цього використовувались такі джерела інформації – внутрішні статистичні дані, опитування працівників суду та опитування людей, які з тих чи інших питань відвідували з суди. При цьому, до процесу анкетування активно залучалися волонтери громадської організації «Закон та порядок» - студенти  Прикарпатського національного університету Ім. Василя Стефаника, яким участь у опитуваннях зараховувалася як практика.

Цікавою є та обставина, що результати зовнішнього (опитування відвідувачів) і внутрішнього (опитування працівників суду) оцінювань багато в чому різняться: працівники судів зазвичай менш критично оцінюють свою діяльність, ніж відвідувачі суду. Тим не менш, саме активна участь пересічних громадян є, на думку А.Малєєва, одним з найважливіших показників успішності проекту: «Люди починають розуміти проблеми судів. А отже вони вже в чомусь є спільниками. Люди вперше почали висловлювати свої критичні зауваження».

«Оцінка своєї діяльності – рефлексія – це властивість людини, яка вже дорослішає. - оцінив важливість проекту голова Державної судової адміністрації Руслан Кирилюк, - Сьогодні судова система в нашій молодій державі вже досягає того віку, коли вона може подивитись на себе збоку. Я сподіваюся що цей захід дасть поштовх, тому, що цей інноваційний проект, інші подібні проекти розвиватимуться по всій Україні».

Значним досягненням вважає поєднання внутрішньої і зовнішньої оцінок діяльності суду керівник проекту USAID«Справедливе правосуддя» Девід Вон. «Наш досвід показує, - зазначив він, спілкуючись з журналістами, - ті суди, ті регіони, де прислуховуються до думки громадян, там покращується не тільки якість роботи суду, а й довіра громадян до суду».

Пан Девід Вон зауважив, що цього разу підтримка проекту з боку Агентства США з міжнародного розвитку носила не матеріальний, а інтелектуальний та методологічний характер. Фахівці Агентства допомогли суддям, чиновникам ДСА України та громадським активістам узагальнити найкращі практики оцінки роботи судів за кордоном і адаптувати їх до умов України.

Цікавила журналістів грошова вартість проведеного дослідження. Відповідаючи на це запитання, його ініціатори пожартували, що вона дорівнює вартості п’яти пачок паперу, необхідного для того, щоб роздрукувати анкети.

Комунікаційний проект «Відкритий суд», у рамках якого відбувалося оцінювання, – це спільна ініціатива Апеляційного суду Івано-Франківської області та Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області. Завдяки налагодженій співпраці працівників суду та громадянського суспільства регіону, голова ГО «Закон і Порядок» ініціював і успішно організував компонент зовнішнього оцінювання роботи судів.

Обговорючи результати дослідження, учасники круглого столу були одностайні в думці про необхідність періодичності проведення аналогічних досліджень. Це дозволить відслідковувати динаміку змін після впровадження наданих рекомендацій.