Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Здійснюючи процесуальне правонаступництво, суд має вказати правові підстави, оскільки від цього залежить характер правовідносин сторін. Про це йдеться в постанові Верховного Суду від 16 грудня 2020 року у справі № 296/6683/18, повідомила прес-служба ВС.
Суть справи: після пред'явлення до суду позову про стягнення одним із колишнього подружжя з другого компенсації за частку набутого у шлюбі спільного майна відповідач помер, і районний суд протокольною ухвалою залучив до справи як відповідача сина померлого, який раніше був у справі третьою особою.
Місцевий суд стягнув із правонаступника грошову компенсацію 1/2 частини вартості гаража й автомобіля, оскільки вони є спільною власністю подружжя. При цьому суд керувався нормами СК України та ст. 364 ЦК.
В апеляції таке рішення було скасовано і задоволено позовні вимоги тільки в частині компенсації за автомобіль. Апеляційний суд навів інші правові підстави та застосував інші норми. Він зазначив, що, змінивши відповідача, місцевий суд не врахував, що син колишнього чоловіка позивачки не є співвласником спірного майна. Натомість він без законних підстав продав належну позивачці частину спірного автомобіля і таким чином збагатився за рахунок останньої, тому повинен ці кошти повернути відповідно до ст. 1212 ЦК.
Колегія суддів ВС не погодилась із висновками судів попередніх інстанцій і направила справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Обґрунтування Верховного Суду
Джерело: ЛІГА:ЗАКОН
Прес-служба суду.